Doğru Eş Seçimi

Diyelim bir davet vereceksin ve davette ikram etmek üzere meyve almak için pazara gittin. Elma alacaksın ve tezgâha yaklaştın, elmaları seçebilir miyim diye sordun. Satıcı yaşadığımız dünya gibi “hayır seçemezsin ne çıkarsa bahtına” diye cevap verdi. Yapabileceğimiz şey nedir? Başka birkaç tezgâhla daha karşılaştırmak için diğer tezgâhlara da bakarız. Baktık hepsi birbirine benziyor ya da içlerinden bize en iyi geleni seçtik. Ama satıcıların hepsi diyor ki: “Hayır seçemezsin.” Tabii biz bu cevaptan hoşlanmadık çünkü aldığımız elmalardan kurtlu olanlar çıkabilir diye korkuyoruz.

Burada yapabileceğimiz ne var bir bakalım. Örneğin satıcıyla pazarlık yapabiliriz, ben çok elma alacağım seçmeme izin ver diye. Bunu ilişkilerimize uyarlayacak olursak terk edilmekten korkan ve sağlıklı yanımızla şöyle bir konuşma gerçekleştirebiliriz: “Ben ilişki tercihlerimde çok problem yaşıyorum. Doğru kişiyi seçebilmem, elektrik aldığım kişilerin benim için doğru elektrik kaynakları olup olmadığını bilebilmem için bazı şeyleri test etmem lazım.” Örneğin Terk edilmeci yanının argümanlarını güçlendirecek, ona sıcak gelen birisiyse karşındaki kişi demek ki doğru elektrik kaynağı değil o. O kişiden içinden gelmese bile uzaklaş.

Çok alacağız dememize rağmen diyelim ki satıcı yine razı olmadı seçmemize. O zaman şöyle tezgâha genel, üstünkörü bir bakarız. Bu tezgâhtan çürük mal çıkar mı diye? Yani eş bulma tarzımız, eş bulmak için girdiğimiz mekânlar, eş bulurken ki davranışlarımız ve motivasyonumuz doğru eşi bulmak için uygun mu? Bizim bu arayışımızın sonunda çürük birisi çıkabilir mi? Tezgâha üstünkörü baktık ve tamam dedik, doldur elmaları. Bu noktadan sonra poşetten çıkacak bir iki çürük elmaya razı olmak gerekiyor.

Çünkü hayatta karşılaştığımız herkes aynı hassasiyette ve bizim beklentilerimizle uyumlu olacak diye bir kural yok. Tam tersine aradan istemediklerimizin çıktığı bir yer dünya. Yani satıcı bile bilemeyebilir aradaki çürük elmaları. O aldığında sağlamdır sana verirken çürümüştür tezgâhta. O elmaları fazla vakit harcamadan eve gelir gelmez hemen ayıklar diğerlerinden ayırırsın. Böylece yanlış seçimleri aradan çıkarmış olursun.

SONUÇ

Özetle doğru eş seçimi konusunda, çürük elmayla karşılaşacağım diye elma almaktan vazgeçmemeli ve de alacağımız her elmanın muhakkak çürük olacağını düşünerek tezgâh, satıcı ayrımı yapmadan içimizden geldiği gibi her yerden alışveriş yapmamalı. Aradaki çürük elmaları azaltabileceğimiz tezgâhlar aramalı ve bulduğumuz tezgâhta üç beş çürüğe razı olmalıyız. Doğru tezgâh seçemeyeceğimize inanmışsak ilk başta bize iyi elmaları gösterebilecek bir yakınımızla da gidebiliriz pazara. Ta ki biz iyi elma tezgâhını tanıyana kadar. Yoksa ağız tadıyla bir elma yiyemeyiz.

Yorum yapın