Sevgilimden ayrıldım nasıl unutabilirim?

Eski Sevgiliyi Unutmanın Yolları

yazar:

kategori:

Eski sevgiliyi unutmanın yolları nelerdir, diye merak edenler için ele aldığım bu yazı, ilişkisi henüz sonlanmış veya ilişkisi sonlanmak üzere olanlara hitap etmektedir.

Sevgilimden ayrıldım nasıl unutabilirim, sevgilim ayrılmak istiyor ama ben ilişkimizin kurtulabileceğini düşünüyorum, sürekli ayrılıklarla devam eden bir ilişkimiz var, neden bir türlü düzgün bir ilişki kuramıyoruz, acaba yanlış insanla mı birlikteyim sorularının cevaplarını bu yazıda vermeye çalışacağız. Başlamadan önce şunu da söyleyeyim, bu yazıda 12 adımda sevgilinizi unutmanın yollarından, 3 adımda sevgiliyi geri kazanmanın ipuçlarından bahsetmeyeceğim. Bahsedemem çünkü 3 adımda eski sevgiliyi unutmanın yolları nedir sorusunun cevabını bulmanın imkânı yok. 3 adımda ancak uzun atlama yapabilirsiniz ama sevgilinizi unutmak veya onu geri kazanmanın yollarını bulamazsınız. Şimdi hazırsanız başlayabiliriz:

Diyelim sevgilinizden ayrıldınız ve sürekli olarak onu düşünüyorsunuz, bir türlü aklınızdan çıkmıyor. Acaba bir şansımız daha olur mu, acaba nerde yanlış yaptım, şu an o da beni düşünüyor mudur gibi sorular zihninizde uçuşup duruyor. Yemek yemeyi bıraktınız veya azalttınız, uykularınız kaçtı, sigara birken iki oldu, sigara içmiyorken içer oldunuz.

Yazımın başında 3 adımda veya 12 adımda bu iş yapılmaz diye söylemiştim ya, bunu şunun için söyledim. Yaşam bizim için bazı açılardan olumsuz olaylarla doludur. Kayıplar, ayrılıklar bunlardan sadece biridir. Her insan hayatında muhakkak kayıplar yaşar. Sevdiğiniz bir insandan ayrılmak da bu olumsuz yaşam olaylarından bir tanesidir. Ve hiçbir olumsuz yaşam olayı, öyle hap gibi sunulan şunu yaparsan unutursun gibi bir tavsiye ile çözüme kavuşmaz. Öyle olsaydı herkes ilaç gibi hemen o adımları uygular ve derdinden kurtulurdu. Cesur yeni dünya isimli romanı okudunuz mu? Okuyun ve derdinizden öyle kolayca kurtulabileceğiniz bir dünya olmadığını daha yakından anlayın.

Peki sevgilimden ayrılmanın acısından hemen kurtulamayacaksam bu dönemi nasıl atlatacağım dediğinizi duyar gibiyim. Bakın zaman, aşk ilişkilerindeki ayrılıklar için en büyük doktordur. Öncelikle duygusal durumunuzun sürekli olarak bu şekilde gitmeyeceğini bilmelisiniz. Eninde sonunda duygusal durumunuz normale dönecek ve normal ilişkilerinize geri döneceksiniz. 

Sevgilimden Ayrıldım Ne Yapmalıyım?

Bu dönemde duygusal acınızı anlamlandırmak, olumsuz hislerinizin azalmasında son derece etkilidir. Duygusal acınızı nasıl anlamlandırırsınız? Tabi ki zamanla unutacağınız bir ilişkinin veya yerine bir başkasını koyduğunuzda etkisini kaybedecek birisi ile ayrılığınızın bütün yaşamınızı nasıl alt üst ettiği üzerinde düşünerek. Duygularınızın analizini yapın.

Önce kendimize sevgilimiz bizden ayrılmak istemesine rağmen bizim neden devam etmekte ısrar ettiğimizi kendimize sormamız gerekiyor. Sonra buna ilişkin sebeplerimizi sıralamalıyız. Bu sebeplere sarılarak ilişkimizi devam ettirmek için türlü yollar aramak sonunda bize yarar mı yoksa zarar mı getirecek sorusunu da cevaplamalıyız. Eğer yarar getirme ihtimali %50’nin üzerinde ise o zaman ilişkimizi kurtarmaya çalışabiliriz. Ancak ilişkimiz geçmişte sürekli olarak kavgalar ve ayrılıklarla karakterize bir ilişki ise o zaman yine benzer tablolarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek demektir.

Eğer ilişkimizi devam ettirme kararımızın bize zarar getirme ihtimalini daha yüksek görüyorsak, o zaman yapmamız gereken tek bir şey var: Mesaj atıp yolun açık olsun deyip, noktayı koyuvermek. Böyle yapmak ilerde sizi daha güçlü kılacaktır. Unutmayın kaçan kovalanır.

Sevgilimi Zihnimden Nasıl Silebilirim?

Evet bu tablodan sonra şunun üzerinde duralım, sevgilimle ilgili sürekli aklıma gelen düşünceleri aklımdan nasıl silebilirim? Arkadaşlar varsayın ki elinizde bir yara var sürekli ağrıyor. Yemek yerken de ağrıyor, otururken de. Ama o gün çok önemli bir iş görüşmesine gidip mülakata gireceksiniz. Mülakat esnasında elinizdeki ağrıyı hissetme dereceniz azalacaktır. Mülakattan çıktıktan bir süre sonra “a benim elim ağrıyordu” şeklinde bir düşünce aklınıza gelecek ve eliniz yeniden ağrımaya devam edecektir. Peki elinizdeki ağrıyı hissetmenizi engelleyen şey nedir? Sizin için önem derecesi daha yüksek olan başka bir durum tabi ki. İş görüşmesi sonucunda elde edeceğiniz yararlar hemen zihninizde ön plana çıkar ve dertlerinizi baskılar. Yani ayrılık acısını baskılayacak bir uğraş bulmalısınız.

Sevgilimden Ayrıldım Ne Yapmalıyım?

Ne mi yapabilirsiniz? Bir kursa yazılın, enstrüman kursu, yazarlık kursu, fotoğrafçılık kursu, sinema kursu, hafta sonu profesyonel gezi gruplarına katılarak doğa yürüyüşleri, yurt dışı gezileri, bir mesleğiniz varsa o meslekteki bir becerinizi artıracak herhangi bir kurs. Veya sosyal yardımlaşma. Bir sosyal yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey yaptığınız şeyin ciddi bir iş olması ve gerekirse onun için para harcamanız. 

Peki Ayrıldıktan Sonra Yapmamanız Gerekenler Neler?

  • Eve kapanmak
  • Arabesk müzik dinlemek
  • Arkadaşlarınız, akrabalarınız ve yakın çevrenizle iletişimi koparmak
  • Eski fotoğraflarınıza bakmak
  • Eski yazışmalarınızı ve mesajlarınızı okumak
  • Onunla tesadüfen karşılaşacakmışsınız gibi planlar yapıp görmeye gitmek
  • Onun dikkatini çekecek sosyal medya paylaşımları yapmak, örneğin aşk ve sevgi üzerine özlü söz paylaşmayın, onsuz da ne kadar eğlendiğinizi ıspat etmek için arkadaş ortamlarınızdan fotoğraf atmayın.
  • Kalana git gidene kal demem sözünü gerçekleştirmek için kendinize yeni bir sevgili aramak.

Umarım yapmanız ve yapmamanız gerekenlerle ilgili zihninizde bazı fikirler uyanmıştır. Unutmayın, ayrılık ilk ve son kez sizin başınıza gelmiyor. Yaşam tek bir kişinin etrafında dönmeyecek kadar karmaşık, her kötü şeyin sadece sizin başınıza gelmeyeceği kadar da lütufkardır. Ayrılıklarınız olduğu kadar sağlıklı birliktelikleriniz de olacaktır. Önemli olan ayrılıklarınızdan ders çıkarabilmeniz. Sağlıcakla kalın. 

https://www.youtube.com/watch?v=gMo1c6P3lvU

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir