Evlilik Terapisi İşe Yarar mı?

Evlilik terapisi işe yarar mı? Evliliğinde sorun yaşayan çiftlerin, bir evlilik terapisti ile görüşmek istediklerinde akıllarından geçirdikleri ilk soru budur. İkinci soru ise evlilik terapisi ücretleri hakkındadır. Evlilik terapisi ücretinin ekonomik olarak kendilerini ne kadar zorlayacağını düşünmektedirler. Bu soruları çevremizdeki kişilerden sıkça duyuyoruz. 

Çiftler evlilik terapisi için ödeyecekleri ücreti, evlilik terapisi işe yaramazsa diye düşünerek lüks bir harcama olarak görebilmektedir. Elbette hiç kimse cebindeki paranın boşa gitmesini istemez. Üstelik bu parayı mutluluk ve huzur ararken boşa verdiği hissini asla yaşamak istemez.

Bu problemin insanlar arasında sıkça yaşandığını gördüğüm için bu kısma biraz eğilmek ve evlilik terapisi ile ilgili bu noktayı kendi bakış açıma göre aydınlatmak istiyorum.

Evlilik Terapisi Neden Gerekli?

Evlilik terapisinin işe yarayıp yaramayacağı konusuna, evlilik terapisinin neden gerekli olduğu sorusuyla başlamakta yarar var. Evlilik terapisi, sorunların çözülmez bir noktaya geldiğinde kişilerin destek aldığı bilimsel ve profesyonel bir destek sürecidir. Sorunlar başlamadan önce de elbette evlilik terapisi desteği alınabilir. Ancak ülkemizde ve aslında dünyanın her yerinde genelde insanlar sorunla karşılaştıklarında bu sürece girmektedirler.

Hatta sorunla karşılaştığında değil genelde sorun artık çözülemeyecek bir noktaya geldiğinde ve kişi ilişkisini artık yürütemeyecekmiş gibi hissettiğinde evlilik terapisitine başvurmaktadır. 

Peki çiftler evlilik terapisti ile görüşmeye başlayana kadar neler yapmaktadır?

Ailelerine konudan bahsedip onların yardımı ile sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Bazı çiftler arkadaş çevresinden bu konuda destek almakta, yakın arkadaşlarından gelen tavsiyelere göre ilişkilerini düzenlemek için çabalamaktadırlar.

Kimi danışanlar internet ortamında, youtube, instagram gibi sosyal medya platformaları üzerinden ilişki terapistlerinin videolarını izleyip, yazılarını okuyup ilişkilerini düzeltmek istemektedirler. Tüm bu çabaların sonucunda eğer bir şeyler düzelmiyorsa ortaya üç yol çıkmaktadır:

Birinci yol ayrılık, ikinci yol aynen kabul edip katlanarak yaşamak, üçüncü yol ise evlilik terapisi desteği alıp ilişkideki problemleri çözmek. İşte bu noktada anlıyoruz ki evlilik terapisi, diğer yollar denendiğinde bir çözüm elde edilemediği için gerekli.

Ya Gittiğim Evlilik Terapisti Bana Yardımcı Olamazsa!

Aslında bu soru şu şekilde sorulmalıdır:

Ya gittiğim evlilik terapistinden yararlanamazsam!

Çünkü hiçbir evlilik terapisti çiftlerin ilişki sorunlarını sihirli bir şekilde çözme gücüne sahip değildir. Psikoterapi süreci destek alan kişilerin kendi yaşamlarındaki sorunları çözebilmeleri için onlara destek olunan, farkındalık oluşturulmasına yardım edilen, kişilerin kendilerinin bile farkında olmadıkları duygu, düşünce ve davranışları ile tanışmalarına aracılık yapılan bir süreçtir.

Aslında bu süreci hukuk alanındaki bir örnekle daha net anlatabilirim. Bir sorun nedeniyle başınızın belaya girdiğini ve hukuki bir sürecin içerisinde olduğunuzu düşünün. Yapacağınız ilk iş bir avukat bulmaktır. Avukata bütün sorunu anlatırsınız, hatalarınızı da anlatırsınız, haklı olduğunuz yanları da. Avukatınızın yaşadığınız problemi yok etmek veya mahkeme sürecini ortadan kaldırarak sizin sorundan kurtulmanızı sağlamak gibi bir gücü bulunmamaktadır.

Ancak size bazı tavsiyeler verir, sorun yaşadığınız kişilere karşı nasıl davranacağınıza ilişkin, mahkemede aleyhinize kullanılmaması için davranışlarınızda ne tür değişiklikler yapacağınıza ilişkin. Eğer siz bu tavsiyelere uyar ve davranışlarınızı avukatınızın dediği gibi düzenlerseniz, her şey yasaların ön gördüğü şekilde ve en az zararı alacağınız biçimde sonlanır. Ama siz avukatınızın verdiği bilgilerin dışına çıkar, davranışlarınızı değiştirmekten uzak durursanız, o zaman mahkeme sürecinin sonunda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşırsınız.

Psikoterapi süreci bir tavsiye verme süreci değildir.

Evlilik terapistleri arkadaşlarınız gibi size “şunu yaparsan ilişkin düzelir” demezler. Çünkü tavsiyelerle davranış değiştirmek oldukça zordur. Ancak evlilik terapisti bu süreçte ilişkinizi analiz eder. İlişkinizde yaşadığınız sorunları ve muhtemel nedenlerini size gösterir. Sizin bütün psikolojik olanaklarınızı değerlendirilerek çözüm yolları oluşturulmaya çalışır.

Ayrıca evlilik terapisi sürecinde terapistiniz, oluşturulan çözüm yollarının ilişkinizde uygulanması ve ilişkinizi nasıl değiştirdiğini izlemektedir. Bu süreçte eğer sorunlarınızın çözümü için siz ve eşiniz aktif bir rol alır, yanlışlarınızla yüzleşmeyi kabul eder, davranışlarınızı değiştirmeye ve sorumluluk almaya gönüllü olursanız sonunda mutluluğu ve huzuru yakalamış olursunuz. 

Ben Evlilik Terapisinin Faydasına İnanıyorum Ama Yine de Çok Pahalı

Ekonomi her türlü hizmetin merkezinde yer alan bir kavram. Evlilik terapisi de danışanlar açısından ekonomik yanı olan bir hizmet. Ancak bunun başka türlü olması da mümkün değil. Evlilik terapisi eğitimi ve bu alanda tecrübe sahibi olmak oldukça uzun bir zaman istiyor. Evlilik terapistleri sundukları hizmeti sürdürebilmek için işin ekonomik yanını gözetmek zorundadırlar.

Sonuç

Evlilik terapisi işe yarar mı? Meşhur bir fıkra var. Adamın biri terapiste gitmiş. Yatağa yattığında yatağın altında bir adam olduğunu hissettiğinden ve bu hissin onu uyutmadığından bahsetmiş. Terapist, bu sorunu çözebileceğini, haftada iki gün toplamda 6 ay boyunca kendisine gelmesi gerektiğini söylemiş. Ve her seans için 300 TL ödemesi gerektiğini belirtmiş. Adam parayı fazla bularak terapi odasından ayrılmış. Aylar sonra terapistle adam dışarda karşılaşmış ve terapist adama nasıl olduğunu sormuş. Adam iyi olduğunu, çıktıktan sonra yaşlı bir adamla karşılaştığını söylemiş. Yaşlı adamın kendisine “hayırdır üzgün görünüyorsun” dediğini ve kendisinin de sorununu anlattığını söylemiş. Terapist adama yaşlı adamın ne cevap verdiğini sormuş. Adam da, eğer yatağın altında birisi olduğunu hissediyorsan yatağın bacaklarını kes olsun bitsin dediğini söylemiş. Yatağın ayaklarını kestiğinden beri rahatça uyuduğunu da eklemiş.

Tabi bu bir fıkra. Keşke yatağın bacakları kesilince içimizdeki his kayboluyor olsaydı. Yatakları bacaksız imal ederdi insanoğlu, olup biterdi. Ne yazık ki insan denen meçhul basit bir iki tavsiye ile davranışlarını değiştiremiyor. Bu nedenle evlilik terapisi işe yarar mı sorusuna kesinlikle evet yarar cevabını verebiliriz. Dünya üzerinde milyonlarca kişi bu desteği almakta ve ilişki sorunlarının üstesinden gelmektedir.

Ve tabi evlilik terapisinden yararlananlardan belki de daha çoğu astrologlar, medyumlar gibi sundukları hizmetin bilimselliği tartışılır kişilerden destek almak için beklemektedir. Onlar bile “ilerde şöyle olacak, şu ayda tartışmayın, şu ayda ona sürpriz yap gibi” tavsiyelerle ilişkilerini yürütebiliyorsa, bilimsel olan, metodları ve sonuçları hem denetlenebilen hem de ıspatlanabilen terapi yaklaşımları ile yarar elde etmeniz neden imkansız olsun?

Yorum yapın