Evlilik Terapisti

Bu yazıda evlilik terapisti ve evlilik terapisi üzerinde duracağım. Evlilik terapisi, evliliklerde çatışmaların arttığı ve iletişim problemlerinin yaşandığı durumlarda alınan psikolojik destektir. Evlilik terapisi desteğini sunan kişiye evlilik terapisti denmektedir.

Evlilik terapisti evlilik terapisi sürecinde farklı yöntemler kullanabilmektedir. Kullanılan yönteme göre farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Evlilik terapisi nedir sorusuna daha iyi yanıt verebilmek için aşağıdaki soruların cevaplarına değinmekte yarar bulunmaktadır. Evliliğinde problem yaşayan ve evlilik terapisti arayan kişilerin, evlilik terapisi sürecine ilişkin sordukları sorulardan bazıları şunlardır:

EVLİLİK TERAPİSTİ” İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Evlilik terapistine gitmek için evli olmak gerekir mi?

Hayır.  Evlilik terapisi süreci evli olan veya evli olmasa da bir ilişki içindeki kişilerin yararlanabileceği bir süreçtir. Evlilik terapisti, ilişkide yaşanan problemlerin analizini yaparak çiftlerin ilişkilerindeki sorunları çözmelerine yardımcı olmaktadır.

Evlilik terapisine gelmek istiyorum ancak eşim katılmak istemiyor

İlişkide bir problemden bahsediliyorsa önemli olan bu problemi kimin başlattığı değildir. Önemli olan ilişkiyi yaşayan kişilerin, problemin sürmesine nasıl katkıda bulunduklarıdır.

İnsanlar evlilik terapisi sürecine, genellikle problemin kimde olduğunu öğrenmek için gelmek istemektedir. Bu nedenle evlilik terapistine en çok sorulan soru “hocam haksız mıyım?” sorusudur.

Aslında problemi kimin başlattığını bulmaya çalışmak problemi çözmenin bir yolu değil, aksine problemin devam etmesine neden olan bir yanlıştır. Romantik ilişkide sadece bir kişinin hatalı olduğu düşüncesi, problemi çözmeye yetmemektedir. Bu nedenle evlilik terapistinin bu süreçte hem kadın hem de erkekle görüşmesi son derece yararlıdır.

Ancak eşlerden biri evlilik terapisi sürecine katılmayı reddediyorsa; diğer eş tek başına bu sürece katılabilir. Bazen kişi, ilişkisindeki problemlere ilişkin farkındalık geliştirdiğinde, problemlerin çözüldüğünü görebilmektedir. Evlilik terapisinde en önemli ilke “herkesin önce kendini değiştirmesi” ilkesidir.

Karşınızdaki kişiyi değiştirmeye çalışmadan, kendinizi değiştirmeye odaklanmanız, problemi çözmek için atacağınız en büyük adımdır.

Evlilik terapisti sadece çift görüşmesi mi yapmaktadır?

Bireysel seans yapılıp yapılmadığı, uygulanan yönteme göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı terapi yöntemleri çiftlerle bir arada görüştükten sonra ayrı ayrı bireysel seanslar yapılmasını; bazı yöntemlerse her zaman çiftlerle bir arada görüşülmesini gerekli görmektedir.

Burada önemli olan kişilerin sahip olduğu problemin çözümü için hangi yöntemle çalışılması gerektiğine karar vermektir. Eğer çiftlerin seanslara bireysel olarak katılmaları daha yararlı olacaksa, evlilik terapisti bireysel seanslar planlanmaktadır. Randevu almadan önce evlilik terapisti ile bu durumu muhakkak konuşmalısınız.

Evlilik terapisti ortalama kaç seans yapmaktadır?

Evlilik terapisinde toplam seans sürelerini belirlemek oldukça güçtür. Çözüm, yaşanan problemin içeriğine göre kısa veya uzun süreli olabilmektedir.

Bazı problemler ortalama 8-10 seansta çözülebilmektedir. Bazı problemlerin çözümü minimum 20 seans gerektirebilmektedir. Bireysel ve kronik problemlerin yaşandığı ilişkilerde 20 seansın üzerinde de görüşme yapılması gerekli olabilmektedir.

Özetle maksimum seansı kestirmek oldukça zordur. Kronik problemlerin olmadığı, sadece karar alma zorluklarının yaşandığı, fiziksel şiddetin ve aşağılamanın olmadığı ve evlilik öncesi danışmanlık gibi durumlarda ortalama 5-8 veya 10 seansın yeterli olacağı kabul edilmektedir.

Ancak yine de verilen bu rakamların en az ortalama seans sayısı olduğu unutulmamalıdır. Evlilik terapisti yapacağınız ilk görüşmeden sonra ortalama kaç seans görüşeceğiniz konusunda size bilgi verecektir.

Evlilik terapisti bu süreçte neye odaklanmaktadır?

Benim takip ettiğim yöntemde, evlilikte yaşanan problemlerin bir resminin ortaya konulması hedeflenmektedir. Bu, evlilik terapisinde birinci adımdır. İkinci adım eşlerin, problemin ortaya çıkmasına ve sürmesine sağladıkları olumsuz etkiyi ortaya koymaktır.

İlişki hiçbir zaman tek bir kişiden kaynaklanan problem nedeniyle kötüye gitmez.

İlişkiler birbirini tetikleyen uyum bozucu davranışlarla doludur ama evli kişiler genellikle birbirlerini değiştirmeye odaklanmaktadır. “Şunu yapmasaydı bu duruma gelmezdik” gibi ifadeler sorunlu ilişkilerde en sık duyulan ifadelerdir. Bu ifadelerde kişinin eşini değiştirmeye odaklandığını görüyoruz. Hâlbuki çözüm kişinin ilişkiye bizzat kendisinin hangi uyum bozucu etkiyi yaptığını görebilmekten geçmektedir.

Örneğin aldatılan bir eş, eşini kendisine daha fazla ilgi ve sevgi göstermeye zorlamak yerine; kendini daha güçlü hissetmeye, eşinin sevgisi olmadan da ayakta durabilmeye odaklandığında, daha kısa sürede toparlanabilmektedir.

Aldatılan eş, kendine odaklanmak ve daha güçlü hissetmenin yolunu aramak yerine; kurban rolünü benimseyerek etrafındaki kişilerden onay ve ilgi beklerse, sorunun devam etmesine katkıda bulunmuş olmaktadır.

Aslında aldatan kişiden bir beklenti içine girmek genellikle sorunun çözülmesine değil sürmesine neden olmaktadır. Bu konuda 2013 yapımı, Jean Paul Lilienfeld’in yönettiği Arretez Moi isimli filmin izlenmesini tavsiye ederim.

Yorum yapın