Evlilik Sorunları

Evlilik terapisi ilişkisinde sorun yaşayan çiftlerin yararlandıkları bir psikoterapi modelidir. Bu hizmeti çift terapisi veya ilişki terapisi olarak adlandırmak da mümkündür. Evlilik sorunlarının çözümünde tecrübeli bir evlilik terapisti ile çalışmak sonuca ulaşmak için önem arz etmektedir. Bu yazıda evlilik sorunlarının çözümünde size yardımcı olması için aramakta olduğunuz evlilik terapistinden en iyi nasıl yararlanmanız gerektiği konusu üzerinde duracağım. Bu yazıyı okuduğunuzda evlilik terapisti yorumları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. 

Evlilik terapisti yorumları hakkında arama yapmadan önce aşağıdaki maddeler göz atmanızda yarar bulunmaktadır.

Evlilik terapistleri belli bir psikoterapi yaklaşımına göre çalışır.

Sorunlarınızı dinlerken eğitimini aldıkları terapi modeli çerçevesinde yaşadığınız sorunları analiz etmekte ve çözüm yollarını bu modele göre belirlemektedirler. Bu nedenle randevu aldığınız evlilik terapisti ile muhakkak bir ön görüşme yapın ve hangi terapi modelini takip ettiğini evlilik terapistinize sorun.

Bu modeli bilmenin size şöyle bir yararı olacaktır: Evlilik terapisi sürecinde veya terapi süreci sona erdikten sonra, terapistinizin takip etmiş olduğu terapi modeline göre yazılmış olan kendi kendine yardım kitaplarını okuyabilirsiniz. Kendi kendine yardım kitapları almış olduğunuz evlilik terapisini destekleyici bir role sahiptir.

Evlilik terapisi sürecine başlamadan önce seansların ortalama ne kadar süreceğini evlilik terapistinize sorun.

Genelde çiftler veya evlilik terapisi için başvuran bireyler, girecekleri bu sürecin toplam ne kadar süreceğini bilmemektedir. Sorunlarının çözümü için gerekli olan seans süresi konusunda da bilgileri yoktur. Belirsiz olan bu durum onları ya tek seanslık görüşmeler yapmaya yönlendirmektedir ya da birkaç seans devam ettikten sonra, fayda görmediklerini düşünerek terapi sürecinden ayrılmalarına neden olmaktadır. Bu noktada evlilik terapi sürecinden elde edilecek fayda ile ilgili hususa geçebiliriz.

Psikoterapi süreci hem bireysel hem de çift terapileri için belli bir yapıda ilerlemektedir.

Evlilik terapisti ile yaptınız görüşmeleri şu şekilde adlandırabiliriz:

  • Ön görüşme
  • Birinci Görüşme (problemin tanımlanması ve amaçlarınızın belirlenmesi)
  • İkinci görüşme (probleminizle ilgili faktörlerin ortaya çıkması, kişiliğiniz, aile geçmişiniz, ilişkinizin geçmişi, önceki ilişkileriniz vb.)
  • Sonraki görüşmeler (çözüm aşaması)
  • Son görüşme

Evlilik terapisinde çözüm yolları terapistini tarafından belirlenmemektedir.

Sorunlarınızın çözümünde sizin ve eğer terapiye katılıyorsa eşinizin aktif bir rol alması gerekmektedir. Sorunlar birbirine benzese de her sorunun ayrı bir karakteristiği vardır. Çünkü her çift farklı bir kişilik yapısına, bireysel geçmişe, aile geçmişine, kültüre ve yaşam tecrübesine sahiptir. Bu alanlardaki farklılıklar tek bir çözümün sorunların ortadan kalkmasını sağlamasını zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle ilişkinizdeki sorunların kaynakları net bir şekilde belirlenmeli ki çözüm yolu oluşturulabilsin. Çözüm yolunun bulunmasında sizin aktif rol almanızın nedeni şudur: Çözümler sizin uygulayabileceğiniz nitelikte olmalıdır. Şartlarınız ve sahip olduğunuz olanaklar çözüme ilişkin adımların uygulanabilmesinden son derece önemlidir. Bu nedenle sizin çözümünüz size özgü olacaktır. Evlilik terapistinizle birlikte oluşturduğunuz çözüm yollarının ilişkinize uygulanması tamamen sizin elinizdedir. Değişmek ve sorunlarınızın çözümü noktasındaki motivasyonunuz çözümün ne kadar hızlı ve kolay olacağını belirlemektedir. 

Son görüşme ise sonlandırma görüşmesidir.

Bu görüşme de ilk görüşme kadar önemlidir. O güne kadar ki seanslarda elde ettiğiniz yarar ve ulaştığınız nokta özetlenir. Sonraki zamanlarda benzer problemlerle karşılaştığınızda neler yapabileceğiniz konusu son görüşmede ele alınır. Aynı şekilde çözülmeden kalan problemli bir alan varsa, bu problemin ilerde karşınıza neleri çıkarabileceği tartışılmaktadır.

Yukarıda genel hatlarıyla anlatmaya çalıştığım yapı hemen hemen evlilik terapilerinin hepsinde aynıdır. Bu nedenle evlilik terapisti yorumları konusunda araştırma yaparken yukarıda belirttiğim çerçeveyi dikkate almanızda yarar bulunmaktadır.

Yorum yapın