Fedakarlık Şeması: Bu şemaya sahip olan kişiler, kendi ihtiyaçlarını başkalarını memnun etmek uğruna ertelemekte, ikinci plana atabilmektedirler.

Fedakârlık Şeması Nedir?

yazar:

kategori:

Fedakarlık Şeması: Bu şemaya sahip olan kişiler, kendi ihtiyaçlarını başkalarını memnun etmek uğruna ertelemekte, ikinci plana atabilmektedirler. Kendi ihtiyaçlarını öne almaları gerektiği ve başkalarını memnun etmeye aşırı bir çaba harcanmaması gerektiği hatırlatıldığında, kendilerini suçlu hissetmektedirler.

Fedakarlık şemasına sahip olan insanlar bu suçluluk duygusundan kurtulabilmek için, kendi ihtiyaçlarını diğerlerinin ihtiyaçlarının arkasına itelemektedirler. Başkalarına sürekli yardımda bulunmak, onların ihtiyaçlarını gidermek kişiye aynı zamanda kişisel memnuniyet, başkalarına yardım etme hissi de vermektedir. Bu nedenle çoğu zaman aşırı fedakarlık (fedakarlık şeması) ile  bizim kültürümüzde olumlu bir davranış olan yardım etme, fedakarlıkta bulunma kolayca ayırt edilememektedir.

Kişi  fedakarlık yapmaktan uzak durduğu zaman kendini bencil olarak algılamaktadır. Kendini feda etme ile fedakarlıkta bulunmanın farklı şeyler olduğu bilinmelidir. Fedakarlık şemasına sahip olan kişilerin, kendilerini yıpratıcı aşırı kendini feda etme davranışlarından sonra ilişkilerinin bozulmasını önlemek amacıyla, sahip olduğu şemaları tanımaları oldukça önemlidir. Psikoterapi bunun için yararlı bir yoldur.

Fedakarlık Yaparak Kendini Yok Etmek

Fedakarlık sevgi elde etmek veya kendini kabul ettirmek amacıyla yapıldığında, fedakarlık yapan kişi için yıkıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Sevilmek için fedakarlık yaptığı kişilerin ilgisizlik kokan en ufak davranışları kişi için yıkıcı olabilmektedir. Yaptığı iyiliklerin boşa gittiği ve ilişki kurduğu kişilerin kendisini kullandığı düşüncesi davranışlarda hakim hale gelebilmektedir. Bu nedenle iyilik yaparken insanın kendini kabul ettirmek hissi ağır basıyorsa, iyilik davranışının şemanın etkisi ile ortaya çıktığı söylenebilir. 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir