Mutlu bir evlilik için ne yapmak gerekiyor? Çok kişi bu sorunun cevabını arıyor.

Mutlu Evliliğin Sırrı Nedir?

yazar:

kategori:

Mutlu evliliğin sırrı nedir? Romantik aşklardan iyi bir evlilik doğar mı?

Mutlu bir evlilik için ne yapmak gerekiyor? Çok kişi bu sorunun cevabını arıyor. Ben bu yazıda size evlilikte mutlu olmak için zihninizden çıkarıp atmanız gereken bazı mitlerden bahsetmek istiyorum. Birçoğumuz aşk üzerine onlarca şey söyleyebiliriz. Acaba aşk evlilikte mutluluğu yakalamak için olmazsa olmaz bir şart mı?

Delicesine aşk yaşamak. Aşkı sayesinde birçok zorluğun üstesinden gelmek. Yakın çevrenizi, arkadaşlarınızı, değerlerinizi, birçok şeyi karşınıza almak ve aşkınızı yaşamak. Bu düşünce birçoğumuzun gençlik yıllarındaki en büyük tutkusudur. Acaba gerçekten delicesine birbirine âşık olan insanlar evliliklerinde mutluluğu yakalayabiliyorlar mı? Mutlu evliliğin sırrı bu mu?

Eğer bu aşıklar romantik ilişkilerinin evliliklerinin her anında aynı heyecanla devam etmesini bekliyorlarsa bu çılgın aşkın çatışmalarla devam etme veya ayrılıkla sonlanma ihtimali çok yüksek.

Evlilik Masalları

Bakın bu düşünceyi evlilik masalları isimli bir kitaptan destekleyerek ayrıntılandırmak istiyorum.

Bizler ilişkimizi nasıl yaşayacağımızı aslından çevremizden öğreniyoruz. Çevre dediğimizde hem anne babamız, kardeşlerimiz ve diğer yakın akrabalarımızı kastediyoruz hem de arkadaş çevremizi. Tabi günümüzde bizi etkileme gücüne sahip başka bir unsuru daha saymadan geçmemek gerekiyor. Medya.

Medya İlişkilerimizi Nasıl Şekillendiriyor?

Evet medya bize ilişkilerimizi nasıl yaşamamız gerektiğine ilişkin rol modeller sunar. Sinema filmleri, diziler, tartışma programlarında aşk ve ilişkilerle ilgili ele alınan konular bizim karşı cinsle nasıl ilişki oluşturacağımız üzerinde etkiye sahiptir.

Burada ilişkilerin özellikle dizilerde ele alındığını ve insanların dizilerde izledikleri karakterlere göre davranışlarını şekillendirdiğini görebiliyoruz. Bakın burada size bir örnek vermek istiyorum: Son iki yılda Türkiye’deki bazı dizilerin isimlerine bakarsak ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır: Aşk ağlatır, sevdim seni bir kere, ferhat ile şirin, gel dese aşk, darısı başımıza, elimi bırakma, koca koca yalanlar, meleklerin aşkı. Sanırım bu kadar yeter.

Tüm bu diziler farkında olsak da olmasak da bize ilişkilerle ilgili bir şeyler söylüyor. Bir sorunla karşılaştığımızda nasıl davranmamız gerektiği konusunda bize gizil önerilerde bulunuyor. Aslında başkalarına bakarak nasıl davranmamız gerektiği konusu bizim çok iyi olduğumuz bir konu. Hatırlayın ergenlik döneminde iken de arkadaş çevremizi taklit ediyorduk. Biz bir şey yapıyorduk arkadaşlarımız benzer davranışları sergiliyordu veya onlar bir şey yaptığında biz de onları taklit ediyorduk. Aslında bu insan olarak bizim öğrenme şeklimiz.

Evlilik masalları isimli kitap evli çiftlerin ilişkilerine zarar veren bazı mitlerden bahsediyor. Şahsen ben içinde yer alan bütün mitlerin doğru olduğunu düşünmüyorum ancak kitabın hemen başında yer alan romantik aşklardan iyi evlilik doğar mitinin ilişkilere zarar veren bir mit olduğuna inanıyorum.

Bu mit neyi anlatıyor? Eğer birbirinize delice aşıksanız ve çok ateşli bir flört dönemi geçirdiyseniz evliliğiniz de mutlu olur. Veya tam tersini de düşünebiliriz: Eğer ateşli ve güzel bir flört dönemi geçirmediyseniz muhtemelen evliliğiniz kötü gidecektir.

Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi?

Bu sonuna kadar yanlış bir düşünce. Çünkü aşk, duyguların yoğun bir şekilde yaşandığı bir nevi sarhoşluk hali olarak tanımlanabilir. Duygularınızın yoğun olduğu zamanlarda sağlıklı karar vermek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle daha önceki yazı ve videolarımda da bahsettiğim, sizin için doğru kişiyi seçememiş olabilirsiniz.

Elektrik aldığımız hoşlandığımız herkes bizim için doğru kişi olmayabiliyor. Ama biz neden o kişinin doğru kişi olmadığını anlayamıyoruz? Çünkü aşk sarhoşuyuz. Evlilikse sorumlulukların olduğu ve iki farklı kişinin ortak bir yaşam kurduğu ciddi bir olaydır. Kişiliğinizin uyumsuz yanlarını törpülemeniz gereken ve tek kişilik değil çoğul düşünmeniz gereken bir yaşantıdır.

Hatırlar mısınız Cengiz Aytmatov’un Cemile isimli eserinden uyarlanan selvi boylum al yazmalım filmini? Filmin sonunda sonraki bütün filmlere konu olmuş meşhur bir soru vardır: Sevgi nedir diye sorar. Cevap olarak ise “sevgi emektir” der. Yani sadece duygularla yola çıktığınız bir yaşantı değil, sorumluluk aldığınız bilinçli bir şekilde davranmak zorunda olduğunuz bir yaşantıdır.

Mutlu evliliğin sırrı nedir sorusunun cevabını arayan okuyucularımız için romantik ilişkilerle ilgili doğru olduğu düşünülen bazı yanlışları burada sıralayalım:

  • İlk görüşte aşk, olmak zorunda değil,
  • Delicesine âşık olmak, mutlu olmak için şart değil,
  • Eşler her şeyi birlikte yapmalıdır, doğru değil,
  • Çocuk sahibi olmak kötü bir evliliği kurtarır, hayır kurtarmaz,
  • Evlilikte her sorumluluk %50 oranında ortaktır, evlilik bir ortaklık değildir. Bazen siz bazen eşiniz, bazı konularda daha fazla sorumluluk sahibi olabilirsiniz. Her şeyin ortak yapılması zorunluluğu hayatın olağan akışına aykırıdır ve ilişkiyi yıpratır.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir