Online ilişki danışmanlığı, ilişki sorunlarının online olarak çözüldüğü bir terapi yöntemidir.

Online İlişki Danışmanlığı

yazar:

kategori:

Bu yazıda online ilişki danışmanlığı nedir sorusu üzerinde durulmaktadır. Daha önceki yazımda online terapinin ne olduğundan kısaca bahsetmiştim. Online ilişki danışmanlığı başlıklı bu yazımda ise online psikolojik danışma hizmetinden kimlerin daha çok yararlanabileceklerine ilişkin görüşlerimi paylaşacağım.

Online İlişki Danışmanlığı Nedir?

Online ilişki danışmanlığı, ilişki sorunlarının online olarak çözüldüğü bir terapi yöntemidir. Online ilişki danışmanlığı hizmetini ilişki terapisti/evlilik terapisti sunar.

Bu yazıda online ilişki danışmanlığı konularına değinilecektir.

Son yıllarda internet dünyasında yaşanan gelişmeler her alanda olduğu gibi psikolojik destek alanında da etkisini göstermektedir. Klasik uygulamalarda psikologlar yüz yüze görüşmeler yaparak danışanlarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Psikolojik danışma merkezinde bir psikologla karşı karşıya olmanın terapi sürecine getirdiği çok önemli avantajlar bulunmaktadır. 

Ancak günümüzde internetin yaygın bir şekilde kullanılışı psikolojik destek almak isteyen kişilere önemli bir imkân sunmaktadır. Bu noktada online ilişki danışmanı kimdir sorusu ön plana çıkmaktadır. Online ilişki danışmanı, belli nedenlerle yüz yüze psikolojik destek alamayan kişiler için hizmet sunan kişidir.

Özellikle yurt dışına bakıldığında online ilişki danışmanı desteğinin yaygınlaştığı, belli sorun alanlarında oldukça işlevsel bir şekilde bireylere yardımcı olduğu görülmektedir. İnternette online ilişki danışmanı tavsiyesi arayan kişilerin online ilişki danışmanı desteğinin yararlı olup olmayacağı konusunda şüpheleri olduğu, hatta bizzat görüşme yapılan bireylerin ön görüşmelerde bu şüphelerini dile getirdikleri görülmektedir. İnsanlar sorunlarına çare ararken, yardımı olmayacak olan bir yola başvurarak, başlarına yeni bir dert açmak istememekte son derece haklılar.

Bu noktada dile getirilmesi gereken en önemli husus, online ilişki danışmanlığı desteğinin her psikolojik sorunda işlevsel olarak kullanılmasının mümkün olmadığı hususudur. Kişilik problemleri, travmalar gibi sorun alanlarında online ilişki danışmanlığı desteği çok daha uzun süreli olabilmekte ve çözümler daha yavaş ve hassas bir şekilde ilerlemektedir. Burada yüz yüze psikolojik destek ön plana çıkmaktadır. 

Online İlişki Danışmanlığı Hangi Alanlarda Etkilidir?

Ancak akut olarak ortaya çıkan, stres, karar verme zorlukları, ilişki problemleri, çocuklarla ilgili psikolojik danışmanlık alanı, evlilik sorunları, boşanma danışmanlığı, evlilik öncesi danışmanlık, depresyon, cinsel sorunlar gibi alanlarda online ilişki danışmanlığı desteği etkin olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca hizmet alanlarından bağımsız olarak belli durumlardaki kişiler için de online ilişki danışmanlığı görüşmeleri oldukça pratik olabilmektedir. Örneğin yaşadığı şehirde psikolog desteğine ulaşamayan veya kendi şehri küçük olduğundan bir psikologla görüşme yapmaktan çekinen, işi nedeniyle çalışma saatlerinde bir psikoloğun ofisine gidemeyen kişiler için online ilişki danışmanlığı görüşmesi bir hizmet türüdür. Tüm bunların yanında online ilişki danışmanlığı desteği yüz yüze desteğe göre oldukça ekonomik bir psikolojik destek türüdür. Öyle ki, online görüşme ile yüz yüze görüşmenin bir saati için verilen ücret karşılığında online olarak iki görüşme yapılması mümkün olabilmektedir. 

Online İlişki Danışmanlığı Etkili midir?

Online ilişki danışmanlığı danışanların kendi ev veya iş ortamlarından sürece katılmalarını mümkün kılması nedeniyle ilk görüşmede belli bir rahatlığı da beraberinde getirmektedir. Yüz yüze görüşmelerde çoğu zaman danışanlar sürecin nasıl ilerleyeceği, tanımadığı bir insanla bir odada nasıl paylaşımda bulunacağı, nereden başlayacağı konularında tereddütler yaşamaktadır. Online ilişki danışmanlığı kişilerin kendilerini güvende ve rahat hissettikleri ortamda gerçekleşmesi nedeniyle, ilk görüşmede yaşadıkları güvensizlik ve çekimserliğin azalması gibi bir avantajı da içermektedir. Yabancı bir ortama alışmakla vakit kaybetmeden direk olarak sorununu paylaşmaya başlamaları açısından online ilişki danışmanlığı önemli bir hizmet durumundadır. 

Online İlişki Danışmanlığı Kaç Seans Sürmektedir?

Online ilişki danışmanlığı seanslarının toplam kaç seans süreceği sorusunun standart bir cevabı bulunmamaktadır. Yüz yüze görüşmede olduğu gibi sorun alanlarına ve sorunun derinliğine bağlı olarak seans sayıları değişmektedir. Görüşme sayısı ortalama olarak 4-5 seansla 15-20 seans arasındadır. Ancak danışmanlık veya bilgi almak gibi taleplerde 1 ya da 2 görüşme de yeterli olabilmektedir. 

Online İlişki Danışmanlığında Gizliliğimi Nasıl Sağlarım?

Online görüşmeler yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi gizlilik esasına göre yürütülmektedir. Görüşmelerin online bilgisayar ve kameralar karşısında yapılıyor olması belli tehlikeleri de barındırmaktadır. Bu nokta da ilk etapta görüşme yapan terapistin gizlilik beyanında bulunması gerekmektedir. Danışanın izni ve bilgisi olmaksızın görüşmelerin hiçbir şekilde kayıt altına alınmayacağı hususu görüntü kaydı, mail vb. yolla danışana iletilmelidir. Ayrıca görüşme yapılan programın otomatik olarak görüntü ve sesleri kaydetmediği, bir gizlilik politikası olduğundan emin olunmalıdır. Karşılıklı olarak gizlilik beyanı yapıldıktan sonra sürece başlanması danışanın ilerde görüşmelerde gizlilik esasının ihlal edilmesi durumunda hukuki olarak hakkını arayabilmesini kolaylaştıracaktır. 

Online İlişki Danışmanlığı İle İlişki Sorunlarıma Çözüm Bulabilir miyim?

Bu soruya kesinlikle evet cevabını verebiliriz. Online ilişki danışmanlığı yoluyla sizinle sorunlarınız hakkında konuşabilmekte, sorununuzu analiz edebilmekte ve yaşadığınız sorunla ilgili çözüm yolları bulma noktasında sizinle birlikte çalışabilmektedir.

Online ilişki danışmanlığı hizmetini chat yaparak almak bir çok yönüyle pratik ve ekonomik anlamda ucuz da olabilmektedir. Psikolojik sorunlarını çözebilmek için psikolog tavsiyesi isteyen kişilerin online ilişki danışmanlığı yoluyla sorunlarına çözüm bulması bu anlamda mümkün olabilmektedir.

Kimler online ilişki danışmanlığı hizmetinden yararlanabilir?

Psikolojik sorunlar geniş bir yelpazede incelenen sorunlardır. Her psikolojik sorunun biyolojik ve çevresel faktörler açısından farklılıkları olduğu gibi benzer yönleri olduğu da bilinmektedir. Psikolojik sorunların iyileştirilmesi sürecinde de farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bazı psikoterapi yaklaşımları özellikle belli psikolojik sorunların çözümünde etkili olmakla bilinmektedir. Örneğin şema terapi, borderline kişilik bozukluğu ile narsistik kişilik bozukluğu başta olmak üzere kişilik bozukluklarının tedavisinde etkili olan yaklaşımlardan bir tanesidir. Kognitif terapi ise depresyon tedavisinde kendini ispatlamış yöntemlerin başında gelmektedir.

Her yaklaşım uygulamalarını belli bir ortamda yürütmektedir. Yüz yüze terapi yaklaşımı ile sorunları hakkında bir uzmandan fikir almak isteyen danışanlar psikolojik danışmanla bir oda içerisinde yüz yüze sorunlarını konuşarak iyileşme yönünde ilerleyebilmektedir. Travmatik yaşantılar sonucu oluşan psikolojik sorunların yüz yüze terapi yoluyla çözülmesi daha muhtemeldir. Veya bazı kişilik bozukluklarının tedavisinde yüz yüze terapi yoluyla daha hızlı ilerleme sağlanması mümkündür.

Bazı psikolojik sorunların çözümünde ise hem yüz yüze terapi hem de online ilişki danışmanlığı hizmeti etkili olabilmektedir.

Hangi sorunlar online ilişki danışmanlığına uygundur?

 • Kariyerinize yön vermede yaşadığınız sorunlar varsa, mesleki olarak başarıyı nasıl elde edeceğinize karar vermekte zorluklar yaşıyorsanız,
 • Kişiliğinize yönelik olumsuz algınız varsa, özgüveniniz düşükse, kendinizi zayıf hissediyorsanız veya insanlar tarafından saygı duyulmayan veya sevilmeyen bir kişi olduğunuzu düşünüyorsanız,
 • Evlilik öncesi dönemde iseniz ve bu evlilik kararı ile ilgili kafanızda sorular varsa, ilerde evliliğinizde çatışmalar olacağını düşünüyorsanız veya ilişkinizi yürütme konusunda sorularınız varsa,
 • Evli iseniz ve ilişkinizi daha uyumlu, doyumun yüksek olduğu bir ilişkiye çevirmek, daha sevgi dolu ve güçlü bir evlilik bağına sahip olmak istiyorsanız,
 • İlişkinizde aldattıysanız veya aldatıldıysanız,
 • Boşanma kararı aldıysanız,
 • Sınav kaygısı yaşıyorsanız, ne kadar çalışırsanız çalışın sınavlarda düşük not alıyorsanız veya aldığınız notlar normalde yüksek olmasına rağmen size veya yakınlarınıza düşük gibi geliyorsa,
 • Bir yakınınızı kaybettiyseniz ve bu kayıp sonrasında bazı sorunlarla baş etmede zorluklar yaşıyorsanız,
 • Kendinizi yalnız, değersiz, ilişki kurma konusunda sorunlu hissediyorsanız,
 • Kendinize eş/partner olarak seçtiğiniz kişinin sizin için doğru kişi olup olmadığı konusunda sorularınız varsa,
 • Son zamanlarda stresli olaylar yaşadıysanız ve durum günlük yaşantınızın olağan akışına olumsuz etkiler yapmaya başladıysa (uyku düzeniniz, yemek düzeniniz değiştiyse)
 • Ailenizle sorunlarınız varsa, hala kendinizi bağımsız hissetmiyorsanız, kendi kararlarınızı veremiyorsanız, ailenizle çatışmalarınız oluyorsa,
 • Yaşadığınız sorunlara bedensel hastalıklarla cevap veriyorsanız, örneğin karın ağrıları, boyun ağrıları, panik ataklar geçirme gibi,
 • Sosyal anlamda içe kapanıksanız ve evden dışarıya çıkmakta zorlanıyorsanız,
 • Çocuğunuzun davranışlarını değiştirme konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız, onları daha iyi nasıl yetiştirebileceğiniz noktasında karar vermekte zorlanıyorsanız, online ilişki danışmanlığı sizin için çözüm yolu olabilmektedir.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir