Online psikolojik danışmanlık nedir? Geleneksel psikolojik danışmanlık uygulaması, psikolojik danışmanın ve danışanın, yüz yüze görüştüğü bir ortamda gerçekleşir.

Online Psikolojik Danışmanlık Nedir?

yazar:

kategori:

Online psikolojik danışmanlık nedir? Geleneksel psikolojik danışmanlık uygulaması, psikolojik danışmanın ve danışanın, yüz yüze görüştüğü bir ortamda gerçekleşir. Ancak internetin her alanda kullanımının yaygınlaşması ile birlikte psikolojik danışmanlık hizmetinin internet üzerinden de verilmeye başlandığı görülmektedir. Online psikolojik danışmanlık internet üzerinden sunulması, özellikle küçük şehirlerde yaşayanlar için büyük bir fırsat sunmaktadır.

Kimler Online Psikolojik Danışmanlık Hizmetinden Yararlanabilir?

Küçük şehirlerde yaşayanlar psikolojik danışmanlık hizmetine ulaşmakta zorluk yaşamaktadırlar. Çünkü psikolojik danışmanlık sürekli ve düzenli bir şekilde sunulan bir ruh sağlığı hizmetidir. Psikolojik danışmanın kullandığı kurama göre farklılık gösterse de, hemen hemen bütün danışmanlık yaklaşımlarında haftalık veya 15 günde bir düzenli bir şekilde görüşmeler planlanmaktadır.

Psikolojik danışma oturumlarının başında daha sık aralıklarla görüşmek önem arz etmektedir. Böyle bir durumda eğer danışmanla farklı bir şehirde yaşıyorsanız, haftalık görüşmelerinize gitmeniz bir hayli zor olacaktır. Uzun aralıklarla görüşme yaptığınızda ise, danışman ile danışanı arasında oluşmasını beklediğimiz işbirliği ve güven atmosferi de sağlıklı bir şekilde oluşturulamamaktadır. İşte bu noktada online psikolojik danışmanlık danışanlar için önemli bir hizmet haline gelmektedir.

Ayrıca evden çıkmakta zorlanan kişiler için de online psikolojik danışmanlık hizmeti önemli bir fırsattır. Bazı özgül fobi türlerinde danışanlar evden çıkıp psikolojik danışmanın ofisine kadar gitmekte zorlanmaktadırlar. Online psikolojik danışmanlık hizmeti bu tür problemi olan danışanlarla ilk görüşmeleri yapma ve onları evden çıkarıp danışmanın ofisine götürme yolunda önemli katkıda bulunabilmektedir.

Online psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanabilecek başka bir kesim de iş temposu nedeniyle gündüzleri düzenli bir şekilde psikolojik danışma ortamında bulunamayanlardır. Sık sık düzenlenen iş gezileri, geç saatlere kadar iş yerinde bulunma zorunluluğu gibi nedenler kişilerin kendilerine vakit ayırmalarını zorlaştırmaktadır. Önemli sayıda insan online danışmanlıktan bu şekilde faydalanabilmektedir.

Online psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanan başka bir grup ise yurt dışında, avrupada yaşayan Türk vatandaşlarıdır. Psikolojik danışmanlık hizmeti avrupada oldukça yeterli ortamlarda ve yetkin danışmanlarca verilmesine rağmen kültürel farklılıklar ve kabul edilme gibi faktörler nedeniyle kişiler kendilerini anlayabilecek danışman aramaktadırlar. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları kültürel farklılıkları nedeniyle farklı yönlendirmelerde bulunabilecekleri veya sorunlarını dinlerken yargılanacakları endişesi ile yabancı danışmanlara gitmeyi tercih etmemektedirler. Bu nedenle online danışmanlık hizmeti, ülkemizde psikolojik danışma hizmeti sunan tecrübeli danışmanlardan yararlanılması açısından da fırsat sunmaktadır.

Online Psikolojik Danışmanlık Sorunlarımı Çözer mi?

Online psikolojik danışmanlık ağır depresyon veya ağır nevrotik vakalar haricindeki kişiler üzerinde etkili olabilmektedir. Probleminin farkında olan, bu sorun için çözüm arayan, ilişki sorunları yaşayan, çocuğu için tavsiye, öneri arayan, kendini güçsüz hisseden veya hayatında birşeylerin ters gittiğini hisseden bireyler için bu hizmet oldukça yararlı olabilmektedir.

Online psikolojik danışmanlık hizmetinin teknolojinin kullanılması açısından başka türlü yararları da olmaktadır. İnternet üzerinden kamera önünde görüşme yapılması yapılan görüşmenin kaydedilmesi ve sonrasında danışan tarafından benzer problemler yaşadığında kullanılması açısından önemli bir imkan sunmaktadır. Elbette burada gizlilik kurallarını hatırlatmakta fayda vardır. Tüm ülkelerde psikolojik danışma seanslarının içerikleri gizlidir ve tarafların izni olmaksızın hiçbir amaç için kullanılamazlar.

Bu nedenle psikolojik danışman veya online danışmanlık hizmetinden yararlanan danışanlar görüşmelerini kayda almak istiyorlarsa bunu muhakkak muhatabıyla paylaşmak ve onayını almak zorundadır. Aksi halde kişisel bilgilerin alınması ve paylaşımı noktasında önemli bir yasal problemle yüz yüze kalınabilir. Kişisel verilerin korunması kanunu, bireylerin kamera görüntüsü dahil her türlü bilgilerinin, kendilerinin açık rızası olmaksızın toplanamayacağını belirtmektedir.

Online Psikolojik Danışmanlık Hizmeti Nasıl Sunulmaktadır?

  1. Online psikolojik danışmanlık desteği alabilmek için öncelikle iyi bir internet sağlayıcısına ihtiyaç bulunmaktadır. Zayıf çeken bir internet görüşmelerin sık sık kesilmesine neden olabilmektedir.
  2. Bilgisayar veya telefon üzerinden görüşme yapılacaksa bu cihazın sabit bir şekilde durabileceği bir ortam oluşturulmalıdır. Görüşme boyunca telefonun veya bilgisayarın elde veya dizde durması, kendini duygusal olarak seansa kaptırmaktan alıkoyabilmektedir.
  3. Görüşme yapacağınız ortamda başkaları da yaşıyorsa, örneğin burası bir evse veya iş yeri ise, kimsenin rahatsız etmeyeceği, görüşme yaptığınız odanın kapısını aniden açmayacağından emin olmalısınız. Çok önemli bir anınızı paylaşırken veya gözyaşları içinde eski bir yaşantınızı paylaşırken aniden içeriye birisinin girmesi konsantrasyonunuzu bozabilmektedir.
  4. Bulunduğunuz ortamda yeterli ışık bulunmalıdır.
  5. Eğer harici mikrofon kullanacaksanız sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir