Online terapi nedir dendiğinde, psikoterapistlerin yüz yüze görüşme imkanı bulamayan danışanlarla, internet üzerinden yaptıkları görüşmeler anlaşılmaktadır.

Online Terapi Nedir?

yazar:

kategori:

Online terapi nedir dendiğinde, psikoterapistlerin yüz yüze görüşme imkanı bulamayan danışanlarla, internet üzerinden yaptıkları görüşmeler anlaşılmaktadır.

İnternet üzerinden psikolojik destek almak son zamanlarda oldukça yaygın bir hizmet haline geldi. Özellikle koronavirüs nedeniyle tüm dünyanın eve kapandığı dönemde her türlü hizmetin internet üzerinden verilmeye başladığını görmekteyiz. Psikoterapi açısından bakıldığında daha önce de internet üzerinden online terapi yapıldığını görmekteyiz.

Özellikle yurt dışında online olarak sunulan terapi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Online terapinin en kullanışlı yanı, küçük şehirlerde ve yurt dışında yaşayanların psikoterapi hizmetinden yararlanmasıdır.

Online Terapi Faydalı Olur mu?

Kronik, ağır ve travmatik yaşantılara sahip danışanların dışındaki bir çok kişiye online terapi faydalı olabilmektedir. Hatta sorunu kronik olan danışanlarda bile, yüz yüze yapılan seansların arasında ve sonrasında terapisti ile görüşmek için online psikolojik destek yararlı olabilmektedir.

Bazı terapistler yaptıkları görüşmelerin öncesinde veya psikolojik danışma sürecinde danışanlarına bazı form ve ölçekler doldurturlar. İnternet bu ölçek ve testlerin doldurulmasında da önemli bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır.

Online psikolojik destek sürecinde mail yoluyla doldurulan formlar, görüşme yapılan terapiste gönderilmektedir. Böylece ölçek ve testlerden önemli bilgiler elde etmiş olmaktayız. Doldurulan bu testler sürecin sonunda kontrol edilerek, danışanın ne kadar ilerlediği anlaşılmaktadır.

Online psikolojik destek, ihtiyaç duyduğunuz her zaman ulaşabileceğiniz bir hizmettir. Trafik, görüşme saatlerini ayarlamaktadaki zorluklar, geç kalınan randevular online terapi sürecinde sorun olmaktan çıkmaktadır.

Online Terapist Seçerken Neye Dikkat Etmeliyim?

Online terapist yüz yüze görüşme yapan psikoterapisttir aynı zamanda. Bu nedenle yüz yüze görüşme yapacağınız zaman hangi kriterlere göre terapist seçiyorsanız; online psikolojik destek sunan uzmanı seçerken de aynı kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Alınan eğitim, tecrübe, mümkünse ve eğer ilgileniliyorsa uyguladığı metoda ilişkin bilgi alınmalıdır.

Hatta telefonla kısa bir öngörüşme yapmak faydalıdır. Yapacağınız öngörüşmede online psikolojik destek sürecinde nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bilgi almanız mümkündür.

Yurtdışında Yaşıyorum, Terapist Bulamıyorum

Yurtdışında yaşayan Türklerin yaşadıkları sorunlardan biri de aynı kültürden terapist bulma zorluğudur. Önemli sayıda Türk yurt dışında yaşamaktadır. Karşınıza çıkan sorunlarda, görüşme yapacak uzman psikolog bulma ihtiyacı yurtdışında da önemli bir ihtiyaçtır.

Psikoterapist aynı kültürden olmak zorunda mıdır? Bu önemli bir sorudur.

Aynı kültürden olan terapist danışanını daha kolay anlayabilmekte ve onunla daha kolay empati kurabilmektedir. Bu farklı kültürden bir terapistin onu anlayamayacağı anlamına gelmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar danışanların kendileri ile aynı kültürden olan terapistlerle görüşmek istediklerini göstermektedir.

Online psikolojik destek yurt dışında yaşayan Türkler için de faydalı olabilmektedir. Aradaki mesafelere rağmen, internet üzerinden sağlayacağımız görüşmelerle online terapi hizmetinden yararlanmanız mümkün olmaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir