Sağlıklı Yatış Şekilleri

İspanyol seksologlar, somnoloji uzmanları ile birlikte yaptıkları çalışmalar sonucunda, cinsel işlev bozukluklarının yaklaşık dörtte birinin, gece yatış pozisyonları ile ilişkili olduğunu ifade etmektedirler.
Her insanın kendine özgü, sevdiği bir yatış pozisyonu vardır. Kimi sırtüstü yatmayı sever, kimi yüzüstü, kimi de yan yatar. Söz konusu araştırma 3600 kişi üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya katılanların % 70’inin yan, % 20’sinin yüzüstü ve sadece % 10’unun sırtüstü yattığı belirlenmiştir. Yüzüstü yatmanın, erkeğin cinsel gücü ve kadının cinsel cazibesi açısından zararlı olduğu ifade edilmektedir. Neden?
Çünkü yüzüstü yatıldığı zaman, mideye, mesaneye ve diğer bir çok iç organa baskı uygulanmış olmaktadır. Bunun sonucunda, cinsel organlara kan akışını sağlayan, küçük arterler daralmaktadır. Bu nedenle, sanıldığının aksine, uyku esnasında, erkeklerde cinsel organın uyarılması ve hatta boşalma, yüz üstü yatarken değil, sırt üstü yatarken gerçekleşmektedir. Çünkü sırt üstü yatarken, iç organlar çok rahat bir pozisyondadır ve genital organlara kan akışı sağlıklı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Yatakta Yan Yatmak

Yan yatmanın da cinsel işlev bozuklukları açısından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Tabiki, bir yada iki ayağını kendine tamamen çekmemesi koşuluyla. Ayaklar, yan yatarken, karına doğru çekildiğinde pelvise (leğen kemiği arasındaki boşluk) kan akışı yine olumsuz olarak etkilenmektedir.
Bunun yanısıra yüksek yastıkta uyumak ta cinsel işlevler açısından uygun değildir. Çünkü yüksek yastık, beyne kan akışını yavaşlatmakta, buda cinsel aktivitelere etkisi olan hormonların salgılandığı yer olan hipofizi etkilemektedir.
Son olarak, ayaklarınızı yerden 10 derece yükselterek yatarsanız, genital organlarınıza kan akışı daha hızlı olacaktır. Bunun sonucunda erkeklerde ereksiyon kadınlarda ise klitoris üzerinde baskı oluşacaktır. Cinsel uyarım için bu poz etkili bir pozdur.

Not: Bu yazı www.s-info.ru adresinden alınmıştır ve sağlıklı yatış şekilleri konusunda kısaca bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Yayınlanan bir haberin yeniden aktarımından ibarettir.

Yorum yapın