Sevgilim benden soğudu mu?

Sevgilim Benden Soğudu mu?

yazar:

kategori:

Sevgilim benden soğudu mu sorusu kabul etmek istemediğimiz, ya gerçekten aramıza mesafeler girdiyse diye dertlendiğimiz bir soru. Aşağıdaki tutum ve davranışlar sizin için tanıdıksa, bu durum ilişkinizin eskisi gibi olmadığını göstermektedir.

Bir Araya Gelişleriniz Azaldı mı?

Soğuyan ilişkilerde genellikle birlikte zaman geçirme isteği azalmaktadır. İlişkinizin başladığı zamanlarda sıkça bir araya gelmeniz normaldir. İlerleyen süreçte her ilişkinin bir rutini oluşur. Bu rutin sizin kıstasınız olabilir. İlişkinizdeki rutine kıyasla son zamanlarda daha mı az bir araya geliyorsunuz?

Aldığınız Zevk Azaldı mı?

Ortak etkinlikler çiftlerin yüksek düzeyde haz aldığı buluşmalardır. Eğer bir araya geldiğiniz zaman sevgiliniz veya siz daha mı az eğleniyorsunuz? Etkinliğin süresi eskiye oranla daha kısa sürüyor? 

İletişim Sorunları Var mı?

İletişim çiftler arasında sorun olup olmadığını gösteren en önemli göstergedir. Son zamanlardaki iletişiminizde çatışmalar arttı mı? Aynı konular aranızda tartışma konusu mu oluyor? Eleştiri son zamanlardaki en belirgin iletişim tarzı mı? 

Gelecek Planları Ne Durumda?

Geleceğe ilişkin planlar yapmak, bu planları konuşurken her ikinizin de zevk duyması, aranızda hala bir elektriğin olduğunu gösterir. Son zamanlarda birbirinizin gelecek planları size bunaltıcı mı gelmeye başladı? Eski planlarınız sizin ya da sevgiliniz için artık bir şey ifade etmiyor mu?

İlişkiler Neden Soğur?

İlişkilerin soğumasının oldukça farklı nedenleri vardır. Her ilişkinin kendine özgü ayrı nedenleri olduğunu unutmamak lazım. Aşağıda ilişkilerin neden soğuduğuna ilişkin bazı bilgiler bulacaksınız. Bunlardan bazıları ilişkiniz için geçerli olabilir. Eğer aşağıdaki nedenlerin dışında eklemek istediğiniz nedenler olursa yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.

İlişkinin Soğumasının Ana Nedenleri

Burada yer alan nedenler kronik sorunları olan ilişkilerde sıkça karşılaştığımız nedenlerdir. 

Uyumsuz Kişilikler

Kişiliğimiz tutum ve davranışlarımızı belirler. Yakın ilişkilerde kişilik yapımız bu nedenle büyük bir rol sahibidir. Eğer sahip olduğunuz kişilik yapısı partnerinizin kişilik yapısı ile uyumsuzsa, bu durum ilişkinizde kronik sorunlar oluşturabilir.

Uyumsuz Sosyal Çevre

Çoğu zaman “iki gönül bir olunca samanlık seyran olur” sözüne göre ilişkilerimizdeki zorlukları göğüslemeye çalışsak da, bu sözün aslında çoğu ilişkide çalışmadığını görürüz. İnsan sosyal bir varlıktır ve ilişki içinde olduğu kişi ile sosyal uyum içinde olmak ister. İki farklı dünyanın insanı olmak ilişkileri uzun dönemde yıpratabilmektedir.

Uyum Bozucu Şemaların Varlığı

Şema terapi yaklaşımı, kişilerarası ilişkilerde uyumu bozan 18 uyum bozucu şemadan bahsetmektedir. Uyum bozucu şemalar çocukluk yıllarımızda gelişir ve yetişkin olduğumuzda ilişkilerimizdeki uyumu bozan bir etkiye sahip olurlar. Eğer kendinize partner olarak seçtiğiniz, elektrik aldığınız kişinin sahip olduğu uyum bozucu şemalar, sizin sahip olduğunuz şemalarla bir kimya oluşturuyorsa, ilişkinizde uyumu yakalamanız oldukça zor olacaktır.

Ailelerin Uyum Bozan Etkisi

Aileleriniz ilişki ile ilgili olumsuz bir yaklaşıma sahipse bu durum da ilişkinizdeki uyumu olumsuz olarak etikileyecektir. Aileleriniz ilişkinize karşı olumsuz yüklemelerde bulunuyorsa, bu yüklemeler zihninizde, istemeseniz de, yer edecektir. En küçük tartışmanızda ailenizin ektiği uyumsuzluk tohumları sizi de etkileyecektir.

Psikiyatrik Bozukluklar 

Nadir olarak rastlansa da, partnerlerden birinin sahip olduğu psikiyatrik hastalık ilişkiyi oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Örneğin narsist bir kişilik ilişkide oldukça baskın ve rahatsız edici olabilmektedir. Veya paranoyası olan bir sevgili kıskançlığı ile size dünyayı dar edebilmektedir. İlk başta bu kıskançlık sevgi ve size karşı bağlılık gibi algılanabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda sevgi gibi görülen bu tutumun size vurulan bir kelepçe olduğunu görüyorsunuz.

Saklanan Sırlar

İlişkilerde en büyük yıkıma neden olan bir faktör de sırlardır. Sevginin kaybedilmesi, ayrılmak gibi korkularla söylenen yalanlar bir süre sonra ilişkiniz için yük haline gelebilmektedir. İlişkinizin ilerleyen dönemlerinde benzer yalanlarla karşılaşmayacağınızı kimse garanti edemez. Bu nedenle içinizde sevgilinize karşı güvensizlik tohumları ekilmektedir. 

Önceki Tecrübelerin Getirdiği Sorunlar

Önceki ilişkilerde yaşanan olumsuz tecrübeler, sonraki ilişkide tekrar edilmek istenmez. Bu nedenle sürekli bir tetikte olma durumu söz konusudur. Bu tetiktelik partneri sıkmakta ve ilişkide doğallığın yakalanmasını engellemektedir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir