Evlilik öncesinde danışmanlık yardımı alarak erkek arkadaşınızın veya kız arkadaşınızın kişiliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir?

yazar:

kategori:

Herkes evleneceği, uzun süre birlikte olacağı kişinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu öğrenmeye çalışır. Aslında bunu öğrenmeye çalışmakta haksız da sayılmaz insanlar çünkü gerginlikler, kavgalar, aile ile ilgili önemli olaylar, çocuklar vb. durumlarda eşler, karakterlerinin gerektirdiği davranışları sergileyeceklerdir. Eğer kişi ilk başta hoşlanmasına rağmen kendisine karakter olarak uymayan birisini seçtiyse, ilişkisi boyunca onunla problem yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Peki eşler birbirlerinin karakterlerini öğrenebilir mi? Bu soruya evet şeklinde cevap verebiliriz. Eşler birbirlerinin hassas noktalarını öğrenebilirler ve bu bilgi onlara, ilişkileri boyunca mutluluğu yakalamalarında büyük kolaylık sağlar.

Peki eşler birbirlerinin karakterlerini nasıl öğrenebilirler?

Evlilik öncesinde danışmanlık yardımı alarak erkek arkadaşınızın veya kız arkadaşınızın kişiliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu süreçte şema terapi bu konuda bize en çok yardım edebilecek olan terapi ekolüdür. Şema ölçekleri sayesinde kişi hem kendisinin hem de eşinin/sevgilisinin, problem yaratabilecek yanlarını öğrenebilir.

Psikoterapi sürecine sevgilinizle birlikte katılabileceğiniz gibi, tek de katılabilirsiniz. İlk önce bazı ölçekleri doldurmanız istenecektir. Sonrasında ölçeğe verdiğiniz cevaplar üzerinden görüşme şekillendirilecektir.

Sevgilinizle sizin uyumsuz yanlarınız, ilerde kişilerarası ilişkiler anlamında ne tür zorluklarla karşılaşabileceğiniz konularında size yardım sunulacaktır. Elbetteki bu süreçte karşılaşacağınız tüm sorunların keşfedilmesi mümkün değildir. Sadece aranızdaki ilişkide uyum bozucu etki yapan yanlarınız varsa, problemleriniz kronik hale gelmeden bu uyum bozucu yanlarınız üzerinde sizinle çalışılacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık ciddi bir ilişki öncesinde son derece önemli bir destek noktasıdır. Sonrasında yaşanacak pişmanlıklar veya sonra düzelir denilen uyumsuz yanların önlenmesi açısından evlilik öncesi danışmanlık süreci profesyonel bir hizmettir.

Evlilik Öncesinde Danışmanlık Süreci Ne kadar Sürer?

Evlilik öncesi danışmanlık süreci çok uzun sürmemektedir. Ortalama olarak 2-4 seans aralığında sürmekte olup, ilişkinizin karakteri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmanız için bu süre yeterli olmaktadır. İlişkide problemlerin olması halinde tercihe göre danışmanlık süreci devam ettirilebilmektedir. Bu tamamen katılan danışanların kendi kararına göre şekillenmektedir.

Kimler Bu Süreçten Yararlanmalı?

Aynı konular sürekli olarak tartışılıyorsa, kişinin kendi ailesinde belli sorunlar varsa ve eş olarak seçilen kişi benzer özellikler gösteriyorsa, duygusal ve fiziksel şiddet varsa, ilişkide bazı konular gizli saklı yürütülüyorsa muhakkak evlilik öncesi danışmanlık sürecine başvuru yapılmalıdır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir